Ece Eğitim Akademi

Blog

YUSUF ÜÇBAŞ - 15-12-2022

ÇOCUKLAR VE AİLE İLİŞKİLERİ

SORUMLULUK DUYGUSUNUN KAZANDIRILMASI

Sorumluluk duygusunun kazandırılabilmesi için önce, kendimizi ve çocuğumuzu daha iyi tanımamız gerekir.

Çocuklarınıza Ne Zaman Ve Ne İçin Kızarsınız?

Oyuncaklarını toplamadığında,

Ödevini bana yazdırmaya kalktığında,

Kendi eşyalarını düzenlemediğinde,

Giyindikten sonra üzerini ıslattığında,

Yatma zamanı geldiğinde yatmadığında,

Kaba bir şekilde benden istekte bulunduğunda,

Kardeşleriyle iyi geçinmediğinde,

Hatta çok kızarsam onları odaya veya banyoya bile kilitlerim. (Çocukların ruh sağlığı açısından onları kapalı yerlere kilitlemek doğru değildir.)

Benim dediğim şeyleri yapmadığında kızarım, gibi pek çok kızma nedenlerimiz olabiliyor.

Çocuklara karşı bazen sinirlerinize daha fazla hâkim olabilir bazen ise çocuklarınızın her türlü hareketine kızarsınız. Genellikle kızdıktan sonra pişman olur ve üzüntü duyarsınız. Sizi kızdıran nedir? Acaba bu kızma davranışlarınız, aradan 1 hafta geçtiğinde “Keşke o gün kızmasaydım” diyebileceğiniz türden davranışlar mıdır? Çocuğunuz o an yapmış olduğu davranışın üzerinden 24 saat geçse yine aynı davranışa kızar mısınız? O anki kızgınlığınız çocuğunuzun yaptığı davranıştan mı yoksa günün yorgunluğu ve stresinden mi?

· Davranışlarımızın, hislerimizin oluşmasında kendi inanç sistemimiz çok etkilidir. Neye inanıyorsak, inandığımız yönde hissederiz. Ben arkadaşımın iyi olduğuna inanıyorsam onunla beraberken kendimi daha iyi hissedebilirim.

Komşunuz çocuklarıyla size oturmaya gelmiş. Çocuklar kendi alanlarında oynamaya başlamışlar bile. Komşunun çocukları gözünüze ne kadar yaramaz gelir. Onları her yaptığı davranış sizi rahatsız eder. Ne kadar aşırı hareketleri vardır! Kendi çocuklarınızın komşu çocukları yanında çok uslu kaldıklarını düşünürsünüz. Halbuki sizin çocuklarınız da komşuya yaramaz ve aşırı hareketli geliyor olabilir. O da kendi çocuklarının daha uslu olduğunu düşünmektedir.

· Anne-Babalar: Daha iyi uslu yalan söylemeyen, en iyi ve en güzel çocuğun kendi çocukları oldukların inanırlar ve hissederler.

“Karga yavrusu şahin görünürmüş.” “Kirpi yavrusunu pamuk yavrum” diye severmiş sözleri çocuklarımıza karşı olan hislerimizi çevremizdeki insanlara bakış tarzımız bizim inançlarımıza ve hislerimize göre değişiyor. Benim samimi olduğum birisiyle bir başkası samimi olamayabilir. Ona göre itimat terkin etmeyen, sözünde durmayan bir insan gibi görünebiliyor. Ama bana göre öyle değil. Aradaki fark ne? Fark benim bakış açımdan geliyor.