Ece Eğitim Akademi

Blog

YUSUF ÜÇBAŞ - 15-12-2022

KİŞİSEL GELİŞİM

EMPATİK YAKLAŞIMDA BEDEN DİLİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Bazen de sıcak bir dokunuşla ya da elinden tutarak “Sen benim için önemlisin değerlisin, seni anlıyorum.” Mesajını vermiş oluruz.

Empatik yaklaşımda beden dilini örnek:

Baba çocuklarıyla birlikte büyük bir süper markete gidecekti fakat; Çocukların oradaki alışveriş arabalarını kullanmayı çok sevdiklerini bildiği için ve biraz da haylazlıklarını hesaba katarak “Markette kesinlikle bir şeye zarar vermenizi istemiyorum, yoksa be size ne yapacağımı bilirim.” Demişti. Çocuklar aldıkları bu ön uyarıyla birlikte babalarıyla alışverişe gitmenin heyecanlıyla evden çıktılar. Markete gittiklerinde Eren arabanın yanına gitti ve babasına “Baba ablamla birlikte sürebilir miyiz?” dedi. Onun bu sakin hali karşısında babadan onay çıkmıştı. 15 20 dakika sonra araba doldukça Eren de hızlanmaya ve heyecanlanmaya başlamıştı ve bir hamle daha derken olanlar olmuştu. Eren hızını alamamış ve deterjanların olduğu reyona hızla çarpmıştı. O sırada Eren’in gözleri hemen babasını aramıştı ve kafasını kaldırınca da babasıyla göz göze geldi. Zaten olanlar olmuştu şimdi ne olacaktı baba evden çıkarken söylediği cümleyi gayet net hatırlıyordu ancak söylediği gibi davranmak gelmiyordu içinden. Bu durumda başka bir şey yapmalıydı ve bir an için düşündü “Şimdi oğlumun yerinde olsam acaba ne hissederdim?” Bu soruyu kendine soran baba ne yapacağı konusunda hiç zorlanmadı. Çarptığı yerde kımıldamadan duran oğlunun yanına gitti onu tüm sevgisiyle kucaklarken “Seni temizlemek için deterjan kullanmamıza gerek yok oğlum” dedi. Ve gülümseyerek ayrıldılar.

“Empatik Yaklaşımda En Güzel Özetleyen Nasrettin Hocanın Hikayesidir.”

Bir gün Nasrettin Hoca damı aktarırken damdan düşmüş. O sırada orda olan yoldan geçen bir ses duyan herkes Nasrettin Hoca’nın başına toplanmış. Her kafadan bir ses çıkıyormuş Hocam Hocam: Seni bir doktora götürelim hemen bir kırıkçı çağıralım… vs. Hoca yattığı yerden etrafındakilere anlamlı anlamlı bakarak “Hiçbirini istemem. Bana daha önce damdan düşmüş biri çağırın.” demiş. İşte empatiyi özetleyen en güzel hikayelerden birisidir.

Bizlerde damdan düşen Nasrettin Hoca misali zor durumda kaldığımız zaman bize nasihat verecek yol gösterecek birilerini değil de “Bizi anlayacak birilerini ararız.” Yani bizimle empati kuracak birilerini ararız.